niedziela, 30 maja 2021

Pierogi z kozim serem i oliwkami

Realizacja dzisiejszego przepisu i potrawy jest możliwa dzięki niezmiernie pożytecznemu zwierzakowi, a mianowicie kozie domowej, która według badań archeologicznych towarzyszy człowiekowi od jakichś 8 do 10 tyś. lat. To sympatyczne zwierzę dostarcza nam np. mleka, a ser z niego, jest głównym składnikiem dzisiejszej potrawy, czyli przyrządzam dziś pierogi z kozim serem, ziemniakami i oliwkami! Ma być zdrowo (niestety dotyczą mnie rygory dietetyczne), ale musi być też smacznie, (przecież poczucia smaku nie utraciłem)! Przepis jest tak samo dobry dla tych, którzy nie muszą trzymać diety, jak i dla tych, którzy są w podobnej do mnie sytuacji! Wszystkich chętnych zapraszam do zapoznania się ze szczegółowym przepisem i samodzielną jego realizacją! Smacznego.

 

<WJ> 

 

 

 

 

 

 

Składniki:


500 g twarogu koziego

300 g ziemniaków

100 g czarnych oliwek

Sól, pieprz

 

Ciasto:

 

450 g mąki pszennej typ 650

1 łyżka masła 

350 ml wrzątku

 

 

 

Przygotowanie:

 

 

Ziemniaki obieramy, gotujemy do miękkości w osolonym wrzątku. Studzimy.

 

Ser mielimy z ziemniakami i oliwkami, mieszamy i doprawiamy solą oraz pieprzem.

 

W gorącej wodzie rozpuszczamy masło, dodajemy do mąki, przy pomocy noża mieszamy. Jak lekko się ostudzi, wyrabiamy ciasto.

 

Następnie cienko rozwałkowujemy, przy pomocy szklanki wykrawamy okręgi, ma środek każdego umieszczamy farsz i zlepiamy krawędzie.

 

Gotujemy w osolonym wrzątku,  3-4 min. od momentu wypłynięcia na powierzchnię wody.

 

Z podanych proporcji wychodzi około 50 pierogów.

 

 


 


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz