niedziela, 27 lipca 2025

Sernik baskijski

Pisząc ten post właśnie wcinam kolejny kawałek tego obłędnego w smaku, kremowego serniczka. To jest dopiero moc! To jest wyższy poziom sernikowatości! Do przepisu możecie użyć sera z wiaderka, bo nie oszukujmy się, taka philadelphia jest stosunkowo droga. Jeśli macie swoje ulubione serki śmietankowe, kremowe w tym stylu, to też gorąco polecam. Ja tutaj podparłem się moimi ulubionymi już od wielu lat serkami z Aldi firmy Hofburger. Roboty zbyt wiele nie ma, jedynie czas oczekiwania na skosztowanie lekko przytłacza. No, ale warto, naprawdę warto poczekać na to cudo. 
Arek Gie

 

 


 

 

 

 

 

 

Składniki:
 

 

 

 

180 g herbatników typu petitki
75 g masła
750 g serka typu philadelphia
250 g gęstego jogurtu greckiego
250 g drobnego cukru
6 dużych jajek
400 ml śmietany kremówki 36%
1 płaska łyżeczka soli
1 łyżeczka pasty waniliowej

 

 

 

 

Przygotowanie:
 

 

 

 

Ciasteczka mielimy na mączkę, łączymy z roztopionym masłem.
Tortownicę o średnicy 23 cm natłuszczamy masłem, wykładamy papierem do pieczenia.
Na spód wysypujemy ciasteczka połączone z masłem, równomiernie rozprowadzamy i mocno ubijamy. Suszymy przez 5 minut w piekarniku rozgrzanym do temperatury 220°C. Wyjmujemy i studzimy.
Ser, jogurt i cukier ucieramy do momentu, kiedy masa zrobi się aksamitna. Następnie dodajemy po jednym jajku, cały czas miksując. Dodajemy kremówkę, sól oraz pastę waniliową, dokładnie łączymy z całością, masa zrobi się płynna.
Zmiksowane składniki delikatnie wylewamy na przestudzony spód.
Piekarnik rozgrzewamy do temperatury 220°C, tortownicę wstawiamy na środkowy poziom i pieczemy przez 30 minut. Jeśli piekarnik ma tendencję do przypalania, od góry wsuwamy blaszkę.
Po upieczeniu, sernik studzimy w temperaturze pokojowej (to nic, że po wyjęciu trzęsie się, jak galareta), a następnie przekładamy do lodówki by otrzymać prawidłową, kremową konsystencję-najlepiej na cały dzień. 

 


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz